Odpowiedzialność pracodawcy za mobbing w pracy
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak prawo pracy kwalifikuje mobbing,
- jakie są prawa pracownika do odszkodowania,
- jakie są procedury dochodzenia roszczeń w przypadku mobbingu.
Mobbing jest tzw. kwalifikowanym deliktem prawa pracy, a sankcje za jego stosowanie są zdarzeniami prawa pracy.[1] Obowiązkiem każdego pracodawcy jest przeciwdziałanie mobbingowi.
Odszkodowanie za mobbing
Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Pracownik, który doznał mobbingu lub wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
Rozwiązanie umowy o pracę
Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny, uzasadniającej rozwiązanie umowy.[2] Pracownikowi przysługuje roszczenie cywilnoprawne o ustalenie, że ma (lub miał) miejsce mobbing jako zdarzenie prawotwórcze, rodzące odpowiedzialność odszkodowawczą po stronie prześladowcy (art. 189 k.p.c.).[3] Jeśli fakt mobbingu potwierdzi się, pracownikowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze.
Zasady dochodzenia roszczeń
Zasady dochodzenia tego rodzaju roszczeń są określone w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 415 k.c. Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.[4] Za szkodę odpowiada nie tylko ten, kto ją bezpośrednio wyrządził, również ten, kto inną osobę nakłonił do wyrządzenia szkody lub był jej pomocny, jak również ten, kto świadomie skorzystał z wyrządzonej drugiemu szkody.[5]
Naprawa szkody
W przypadku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie osoby poszkodowanej zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa.
Poza zwrotem poniesionych kosztów leczenia i innych stricte finansowych strat, poszkodowanemu przysługuje również roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę.[6]
[1] Piotr Sobański, Ochrona pracownika akademickiego przed mobbingiem poziomym na gruncie art. 207 KK
[2] art. 943 § 1,3 i 4 k.p.
[3] Piotr Sobański, Ochrona pracownika akademickiego przed mobbingiem poziomym na gruncie art. 207 KK
[4] Art. 415 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny Dz.U. 1964 nr 16 poz. 9 (z późn. zm.) – dalej k.c.
[5] Art. 422 k.c.
[6] Art. 444 i 445 § 1 k.c.