Zasady korzystania
O platformie 116sos.pl
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy prowadzi platformę 116sos.pl. Oferuje ona bezpłatną pomoc dla osób dorosłych znajdujących się w kryzysie emocjonalnym, psychicznym, społecznym czy prawnym. Wsparcia udzielają doświadczeni psycholodzy, terapeuci, pracownicy socjalni. Partnerem merytorycznym projektu jest Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Chociaż platforma nie zastąpi osobistych i regularnych spotkań ze specjalistą, stanowi pierwszy krok w procesie podejmowania decyzji o szukaniu pomocy. Umożliwia kontakt z kimś, kto nie tylko przekaże potrzebne informacje, ale przede wszystkim wysłucha i wesprze w kryzysowym momencie. Z platformy 116sos.pl mogą korzystać osoby, które znalazły się w trudnych sytuacjach życiowych, ich bliscy lub świadkowie tego typu zdarzeń. Bywa, że rozmowa z konsultantem jest pierwszą próbą podzielenia się z drugim człowiekiem przeżywanym dramatem.
Platforma 116sos.pl jest finansowana z budżetu państwa, z dotacji celowej nr 09/DTC/2024/NASK na realizację zadania publicznego „Człowiek w kryzysie – platforma wiedzy i komunikacji – kontynuacja i rozwój” (ze środków w dyspozycji Ministra Cyfryzacji).
Postanowienia ogólne
Korzystanie z platformy 116sos.pl oznacza, że akceptujesz warunki opisane w tym dokumencie. Zasady mogą być aktualizowane i wówczas opublikujemy nową wersję dokumentu. Wszelkie działania podejmujemy w oparciu o obowiązujące przepisy prawa polskiego, w szczególności dotyczące ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności.
Definicje
W dokumencie używamy następujących określeń:
- Platforma – platforma 116sos.pl oferująca 3 formy interakcji (telefon, czat, formularz kontaktowy).
- Zasady – warunki korzystania z Platformy opisane w tym dokumencie,
- Ty / Użytkownik – osoba korzystająca z Platformy,
- My / NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą przy ul. Kolskiej 12 w Warszawie (01-045). Dostawca Platformy. NASK jest państwowym instytutem badawczym, którego misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawie ich efektywności i bezpieczeństwa. Instytut prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe, a także działalność operacyjną na rzecz bezpieczeństwa polskiej cywilnej cyberprzestrzeni. Ważnym elementem działalności NASK jest też edukowanie obywateli oraz promowanie koncepcji społeczeństwa informacyjnego, głównie w celu ochrony dzieci i młodzieży przed zagrożeniami związanymi z użytkowaniem nowych technologii.
- Konsultant – wykwalifikowana i przeszkolona osoba udzielająca Użytkownikowi wsparcia na Platformie.
- IPZ PTP – Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego z siedzibą przy ul. Gęślarskiej 3 w Warszawie (02-412). Partner merytoryczny Platformy zapewniający Konsultantów.
- SCC – zintegrowany z Platformą system contact centre umożliwiający obsługę infolinii, chatu i formularza kontaktowego na Platformie, a także automatyzację procesów na styku Ty-My.
- Moduł analityczny – narzędzie do analizy statystyk gromadzonych na Platformie, umożliwiające generowanie raportów.
Formy kontaktu
Komunikacja na Platformie odbywa się w języku polskim. Możliwe są 3 formy kontaktu z Konsultantami.
- Telefon pomocowy 116 123 – dostępny 24h, przez 7 dni w tygodniu. Dzwonić można z każdego miejsca w Polsce, z numerów stacjonarnych i komórkowych.
- Czat – dostępny 24h, przez 7 dni w tygodniu.
- Formularz kontaktowy – odpowiedzi są udzielane tak szybko, jak to możliwe, zazwyczaj w ciągu 48h.
Użytkownicy mogą również korzystać z bazy wiedzy oraz wyszukiwarki ośrodków pomocowych.
Anonimowość i poufność
Użytkownicy Platformy mają prawo zachować anonimowość, a nasi Konsultanci zawsze używają pseudonimów. Nie nagrywamy rozmów telefonicznych, a korespondencja prowadzona na Platformie jest poufna. Tworzy to bezpieczną przestrzeń do nawiązania interakcji i opowiedzenia o swoich doświadczeniach.
Użytkownicy mogą na własne życzenie podać imię i nazwisko oraz dodatkowe dane. Robią to zazwyczaj wtedy, gdy proszą o podjęcie interwencji w sprawie własnej lub innej osoby (np. w związku z przemocą w rodzinie, myślami samobójczymi).
Platforma działa w oparciu o rozwiązanie technologiczne SCC. Korzystamy również z Modułu analitycznego. Szczegóły opisaliśmy w naszej Polityce prywatności.
Dostęp i odpowiedzialność
Dostęp do Platformy jest bezpłatny i nie wymaga logowania. Użytkownicy zobowiązują się nie korzystać z Platformy w sposób, który mógłby naruszać:
- prawo polskie lub międzynarodowe,
- prawa lub interesy NASK,
- zasady opisane w tym dokumencie.
Dokładamy starań, aby Platforma była dostępna w trybie ciągłym. Mogą się jednak zdarzyć przerwy w jej działaniu, np. związane z pracami serwisowymi. Cały czas rozwijamy naszą Platformę, dlatego prosimy o zgłaszanie ewentualnych usterek na adres info@116sos.pl.