Kompetencje ochrony zdrowia w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i w sytuacjach kryzysowych

Autor: Agnieszka Olszewska-Dąbrowska
Kategoria: Prawo
Data publikacji: 11/22/2022
Lekarka badająca dziecko
Zawartość

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie działania może podjąć ochrona zdrowia, aby przeciwdziałać przemocy w rodzinie,
  • kto i kiedy wypełnia formularz „Niebieska Karta — A”,
  • gdzie możesz uzyskać zaświadczenie lekarskie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.

Ochrona zdrowia ma bardzo szeroki zakres działania, którego w całości nie sposób w tym miejscu opisać. Należy jednak wspomnieć o dwóch zadaniach ochrony zdrowia, najważniejszych z punktu widzenia przeciwdziałania przemocy w rodzinie – pierwszym z nich jest uczestnictwo w procedurze „Niebieskiej Karty”.

Procedura “Niebieskiej Karty”

W ramach tej procedury przedstawiciel ochrony zdrowia każdorazowo udziela osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, informacji o możliwościach uzyskania pomocy i wsparcia oraz o uprawnieniu do uzyskania bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego o ustaleniu przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.

Jeżeli stan zdrowia osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w  rodzinie, wymaga przewiezienia jej do podmiotu leczniczego, formularz „Niebieska Karta — A” wypełnia przedstawiciel podmiotu leczniczego, do którego osoba ta została przewieziona. Przedstawicielem ochrony zdrowia uprawnionym do działań jest osoba wykonująca zawód medyczny, w tym lekarz, pielęgniarka, położna i ratownik medyczny.

Zaświadczenie lekarskie

Należy pamiętać, że lekarz ma obowiązek wydać osobie doświadczającej przemocy zaświadczenie lekarskie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie. Takie zaświadczenie jest bezpłatne, a jego wystawienie nie jest zależne od woli lekarza. Jest to obowiązek określony ustawowo.

Kwestię zaświadczenia lekarskiego reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2010 r. w sprawie wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie Dz.U. 2010 nr 201 poz. 1334 oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie Dz.U. 2019 poz. 2080

Skontaktuj się z nami

Artykuły o podobnej tematyce