Czy mam problem z nadmiernymi zakupami?
Z tego artykułu dowiesz się:
- czy masz trudności w kontrolowaniu zachowań wokół zakupów,
- o czym mogą świadczyć niekontrolowane zakupy.
Aby określić, czy zakupy stanowią problem w Twoim życiu, warto przeanalizować i szczerze odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przeczytaj dokładnie każdy punkt i zakreśl numer przy doświadczeniu, na które odpowiedziałaś twierdząco:
- Czy kiedykolwiek odczuwałeś(aś) silną potrzebę robienia zakupów?
- Czy na samą myśl o zakupach robi się Tobie przyjemnie?
- Czy kiedykolwiek podczas zakupów miałeś(aś) poczucie oderwania się od swoich problemów?
- Czy podczas zakupów odczuwasz euforię i pobudzenie?
- Czy kiedykolwiek wkrótce po dokonaniu zakupu zdarzyło Ci się zapomnieć dlaczego / po co kupiłeś(aś) ten produkt?
- Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się kupić niepotrzebne artykuły / produkty?
- Czy po dokonaniu zakupu odczuwasz ulgę, odprężenie?
- Czy kiedykolwiek zdarzyło się Tobie wydać wyjątkowo dużą ilość pieniędzy na nieplanowany zakup?
- Czy kiedykolwiek po zrobieniu zakupów miałeś(aś) poczucie winy?
- Czy kiedykolwiek ukrywałeś(aś) przed bliskimi zakupy lub dostawę zamówionego produktu w Internecie?
- Czy kiedykolwiek przygotowywałeś(aś) się do zakupów (stanie w kolejce po tzw. wyjątkową okazję) lub w Internecie w postaci zaniedbania swoich obowiązków lub potrzeb (np. sen), by w nocy złożyć zamówienie?
- Czy kiedykolwiek, wychodząc do sklepu, robiłeś(aś) listę zakupów, a wróciłeś(aś) jednak z dodatkowymi zakupami?
- Czy w konsekwencji robienia większych zakupów niż te wskazane na liście, zrezygnowałeś(aś) z robienia list, a nie z korzystania z niej?
- Czy kiedykolwiek ktoś z bliskich lub znajomych rozmawiał z Tobą i zwrócił Ci uwagę na to, że wydajesz za dużo pieniędzy?
- Czy masz poczucie przytłoczenia i posiadasz za dużo rzeczy?
- Czy robisz plan przeglądu / sprzątnięcia szaf, szafek, półek, jednak nie wykonujesz tego, bo przytłacza Cię nadmiar pracy z tym związany?
- Czy przygotowałeś(aś) w swoim domu specjalne miejsca, w których mógłbyś/mogłabyś ukrywać dostawy i zakupione rzeczy?
- Czy żartowałeś(aś) sobie z tego, że będziesz musiał(a) zakupić dodatkową szafę lub szafki na rzeczy takie jak buty, książki, art. spożywcze czy też kosmetyki?
- Czy patrząc na swoje zapasy artykułów spożywczych lub przemysłowych, masz wrażenie że zapchane masz szafy lub miejsce do ich przechowywania?
- Czy kiedykolwiek nie opłaciłeś(aś) rachunków, żeby nabyć upragnioną rzecz?
- Czy kiedykolwiek poprosiłeś(aś) o zakupy na raty, kartę kredytową lub dodatkową kartę kredytową żeby móc nabyć jakąś „upragnioną” rzecz, na zakup której albo Cię nie stać, albo nie chcesz oszczędzać, bo wolisz ją mieć już teraz nawet pomimo dodatkowych kosztów?
- Czy kiedykolwiek nie spłaciłeś(aś) zobowiązań na karcie kredytowej lub innych zobowiązań dlatego, że dokonałeś(aś) jakiegoś zakupu?
- Czy masz poczucie, że chodzenie po sklepach czy surfowanie po sklepach internetowych pozwala Ci się odciąć od codzienności?
- Czy zdarza się Ci się zawalić noc, nie spać dlatego, że polowałeś(aś) na jakieś za okazje lub przeglądałeś(aś) strony internetowe?
- Czy zdarza Ci się bezrefleksyjny zakup bez zastanowienia lub bez odłożenia decyzji o zakupie na 24 h?
- Czy zdarza Ci się sytuacja, w której zadajesz sobie pytanie „czy ja tej rzeczy potrzebuję”?
- Czy zdarza Ci się myśleć o tym, że powinieneś/powinnaś mieć większą garderobę (bibliotekę), żeby pomieścić wszystkie rzeczy, których jesteś właścicielem/właścicielką?
- Czy zdarza Ci się otwierać przesyłki i nie pamiętać w jakim celu to kupiłeś(aś)?
- Czy zdarza Ci się wyrzucać jedzenie dlatego, że się przeterminowało albo dlatego że nie pamiętałeś(aś), jakie produkty masz w domu?
- Czy masz poczucie przytłoczenia, albo też nieprzyjemne odczucia związane ze swoim stylem funkcjonowania w obszarze zachowań zakupowych, ale też relacji społecznych czy rodzinnych?
Teraz policz wszystkie pozycje, które zaznaczyłeś(aś). To Twój całkowity wynik.
Osoby, które rozpoczynają swój proces zmian i podejmują terapię w związku z konsekwencjami związanymi z trudnością kontrolowania zachowań wokół zakupów, mają zazwyczaj wynik około 15 lub więcej punktów. Niekontrolowane zakupy bywają i przyczyną, i skutkiem problemów w Twoim życiu, co nie oznacza, że to jedyny obszar wymagający pracy. Zwykle zakupy są przykrywką i za takim zachowaniem kryje się coś więcej, dlatego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą terapii uzależnień, który jednocześnie jest psychoterapeutą.