Fakty i mity na temat przemocy

Autor: Agnieszka Machnowska
Kategoria: Przemoc
Data publikacji: 8/31/2022
Zasmucona kobieta w otoczeniu dwóch cieni
Zawartość

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są najczęstsze fakty i mity na temat przemocy,
  • jak powielanie mitów może przyczyniać się do bagatelizowania zjawiska przemocy domowej.

Mity to uproszczone, silne i często ponadczasowe przekonania gromadzące wiedzę i sposób rozumienia różnych wydarzeń życiowych w danej społeczności. Przekazywane są z pokolenia na pokolenie i w znaczący sposób wpływają na sposób postępowania w sytuacjach problemów rodzinnych. Stanowią swoiste „wskazówki”, wyznaczające „pożądany” kształt relacji rodzinnych, jednocześnie przyczyniające się do bagatelizowania zjawiska przemocy domowej i umniejszania jej skutków. Istnieje wiele mitów, które próbują usprawiedliwiać i tłumaczyć przemoc w rodzinie.

MIT Przemoc dotyczy tylko rodzin z marginesu społecznego.
FAKT Przemoc w rodzinie może dotyczyć każdego – niezależnie od sytuacji ekonomicznej, wykształcenia czy grupy społecznej.
MIT Alkohol jest główną przyczyną przemocy w rodzinie.
FAKT Alkoholizm nie jest przyczyną przemocy. Przyczyną przemocy są agresywne zachowania sprawcy. Wielu mężczyzn zachowuje się agresywnie w stosunku do partnerki, kiedy są trzeźwi, ale są i tacy, którzy biją, wyzywają, upokarzają tylko pod wpływem alkoholu.
MIT To był jednorazowy incydent, który się nie powtórzy.
FAKT Akt przemocy domowej rzadko jest jednorazowym incydentem. Jeżeli nie zostaną podjęte stanowcze działania wobec sprawcy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znowu się powtórzy. W zjawisko przemocy wpisuje się cykliczność zdarzeń z tendencją do jej nasilania w miarę upływu czasu.
MIT Gdyby ofiara naprawdę cierpiała, odeszłaby od sprawcy.
FAKT Strach, lęk, zależność finansowa, brak pracy, brak innych możliwości zamieszkania, obawa przed „pozbawieniem dzieci ojca” – to tylko niektóre z czynników powstrzymujących kobiety przed odejściem od sprawcy.
MIT Dla dobra dzieci kobieta powinna poświęcić swoje szczęście i „ratować” małżeństwo.
FAKT Badania pokazują, iż emocjonalne i fizyczne zdrowie dzieci polepsza się, kiedy są odizolowane od osoby stosującej przemoc. Wiele kobiet opuszcza związek oparty na przemocy, mając na względzie przede wszystkim ochronę dzieci, a w drugiej kolejności siebie.
MIT Jeśli ktoś jest bity, to znaczy, że na to zasłużył.
FAKT Nikt nie zasługuje na bicie! Zupa była za słona, kobieta źle zajmowała się dziećmi, była nie dość troskliwa dla męża, zbyt dużo czasu spędzała poza domem – to tylko preteksty. Za zachowania przemocowe zawsze odpowiedzialna jest osoba stosująca przemoc, bez względu na to, co zrobiła i jak zachowała się ofiara.
MIT Przemoc w rodzinie to prywatna sprawa, nikt nie powinien wtrącać się w prywatne sprawy rodziny.
FAKT Niekontrolowana agresja może prowadzić do eskalacji przemocy. Żadnej sytuacji, w której może dojść do utraty zdrowia lub życia, nie można traktować jako kwestii prywatnej. Mit ten utwierdzają powszechnie powtarzane powiedzenia: „brudy pierze się we własnym domu”; „zły to ptak co własne gniazdo kala”; „nie mów nikomu co się dzieje w domu”.
MIT Nie donosi się na rodzinę/znajomych/sąsiadów na policję.
FAKT Przemoc domowa nie jest tylko sprawą rodzinną, ale przestępstwem ściganym z urzędu. Policja jest powołana do ochrony bezpieczeństwa osób, zapobiegania popełnianiu przestępstw i ścigania sprawców przestępstw.

 

 

Skontaktuj się z nami

Artykuły o podobnej tematyce