NASK
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) to państwowy instytut badawczy z siedzibą w Warszawie. Funkcjonuje na styku nauki i biznesu, a jego misją jest dbanie o bezpieczeństwo internetu i cyfryzacja kraju. Instytut miał znaczący udział w powstaniu sieci internetowej w Polsce. Wysłanie pierwszego maila za granicę (w 1991 roku) było możliwe właśnie dzięki łączom NASK.
Cyberbezpieczeństwo i ochrona użytkowników
NASK współtworzy zaplecze analityczne oraz badawczo-rozwoje dla krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. W strukturach instytutu działa CERT Polska, czyli zespół zwalczający zagrożenia w sieciach komputerowych. Można go porównać do straży pożarnej, bo aktywnie reaguje na zgłoszenia o bezpośrednim zagrożeniu dla użytkowników. CERT Polska zajmuje się przypadkami wyłudzeń w internecie, włamań czy złośliwego oprogramowania. Warto wiedzieć, że incydenty tego typu może zgłosić każdy za pomocą formularza online.
Dowiedz się więcej o CERT Polska
Częścią NASK jest również Dyżurnet.pl, czyli jedyny w Polsce zespół reagujący na nielegalne i szkodliwe treści w internecie. Ekspertki i eksperci przyjmują zgłoszenia dotyczące m.in. materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Gwarantują skuteczność interwencji i pełne bezpieczeństwo osób zgłaszających naruszenia. Dyżurnet.pl popularyzuje wiedzę o bezpiecznym korzystaniu z internetu i nowych technologii. Organizuje zajęcia dla uczniów, nauczycieli, policji i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.
Dowiedz się więcej o Dyżurnet.pl
Nauka i innowacje
Opracowanie rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych. To główny obszar w projektach badawczych realizowanych w NASK oraz we współpracy z ośrodkami naukowymi w Polsce i na świecie. Szczególne miejsce zajmują badania dotyczące biometrycznych metod weryfikacji tożsamości w bezpieczeństwie usług. NASK prowadzi też badania społeczne oraz nowatorskie projekty w obszarze big data i sztucznej inteligencji.
IT dla kraju
NASK prowadzi krajowy rejestr domen, czyli unikalnych, niepowtarzalnych adresów internetowych (np. www.nask.pl). Rejestracja nazw w domenie .pl odbywa się za pośrednictwem akredytowanych podmiotów zrzeszonych w programie partnerskim. W krajowym rejestrze domen jest już ponad 2,5 mln nazw oraz 1,1 mln abonentów.
Dowiedz się więcej o krajowym rejestrze domen